برای درمان آفتاب‌سوختگی چه کنیم؟

اگر بدون استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی (ضدآفتاب )، مدتی طولانی در آفتاب قرار بگیرید دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوید. آفتاب‌سوختگی باعث می‌شود که پوست شما حالت سوزش پیدا کند. مهم است که آفتاب‌سوختگی را به محض این که دیدید درمان کنید. اولین کاری که باید انجام دهید بیرون رفتن از زیر آفتاب است؛ ترجیحا به جایی سرپوشیده بروید.

زمانی که این کار را انجام دادید می‌توانید برای رفع آفتاب‌سوختگی کارهای زیر را انجام دهید:

مرتبا دوش آب سرد بگیرید تا درد کم شود. به محض آن که از حمام درآمدید، خود را به‌آرامی خشک کنید و بگذارید کمی آب روی پوستتان بماند. سپس یک مرطوب‌کننده بزنید تا آب روی پوستتان محبوس شود. این کار باعث می‌شود از خشکی پوست جلوگیری شود.

از مرطوب‌کننده‌ای استفاده کنید که آلوئه‌ورا یا سویا دارد. اگر در یک منطقه خاص از بدن احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید یک کرم هیدروکورتیزون بزنید. این کرم را می‌توانید بدون نسخه از داروخانه بخرید. برای درمان آفتاب‌سوختگی از محصولاتی که پسوند «کایین» دارند استفاده نکنید چون ممکن است باعث تحریک پوست یا واکنش آلرژیک شوند.

scz

اگر پوستتان تاول زد، اجازه دهید که درمان پیدا کند. تاول زدن نشانه این است که سوختگی شما از درجه دو است. شما نباید خودتان تاول‌ها را بترکانید، چون تاول‌ها به این دلیل شکل گرفته‌اند تا پوست شما درمان پیدا کند و از عفونت جلوگیری شود.

برای کاهش ورم، سرخی و ناراحتی از مسکن‌هایی مانند آسپیرین یا ایبوپروفن (ژلوفن) جهت درمان آفتاب سوختگی استفاده کنید.

پایگاه اطلاع رسانی گلستان

پاسخ دهید

*