آهنگ زندگی را آرامتر کنید تا شادتر زندگی کنید.

گاهی آنقدر سرعت زندگی ما بالا می رود که خودمان هم حیرت می کنیم.
صبح ها، با عجله از خواب بیدار می شویم. ناراحت از ساعتی که بارها زنگ زد و ما هر بار خاموشش کردیم و تا آخر شب، پشت سر هم کارهای روزمره و تکراری را بدون توقف انجام می دهیم.انگار با تابیدن خورشید دومینوی زندگی شروع می شود و تا پایان شب ادامه خواهد داشت! بدون کنترل ما.تمام تلاشمان را می کنیم که جایی برای تفریح بیشتر و شادتر بودن در زندگی باز کنیم اما انگار کار دنیا تمام شدنی نیست.دلمان برای کودکی مان تنگ شده است. زمانی که رها از هر دغدغه و فکر و خیالی بازی می کردیم و خوش بودیم.
هر از چند گاهی که در یک مهمانی یا دورهمی همدیگر را می بینیم همه از این شکایت می کنند که:
سرعت و فشار زندگی، فرصت دیدار و احوالپرسی به ما نمی دهد. دلخوشی ها در زندگی کمتر شده
زندگی همه اش شده استرس! دوندگی! خودمان هم نمی دانیم چه می کنیم. ناگهان صبح مان شب می شود!
به راستی چرا همه از کم شدن شادی و تجربه های شیرین در زندگی، شکایت دارند؟
آیا واقعا به این مقدار از سرعت و کار در زندگی نیاز داریم؟
آیا مجبوریم این همه کار را پشت سرهم انجام دهیم؟
آیا می توان با وجود زندگی در این دنیای سریع، شادتر زندگی کرد؟

وقتی سرعت زندگی، فقط ما را به مرگ نزدیکتر می کند

یادم می آید جایی خواندم که بعضی از آدمها در ۲۰ سالگی می میرند و در ۷۰ سالگی آن ها را به خاک می سپارند! معنای این جمله آن است که خیلی از افراد جوری زندگی می کنند که بعد از ۲۰ سالگی انگار فقط نفس می کشندو تنها جسم آنهاست که در ۷۰ سالگی به خاک سپرده می شود وگرنه ۵۰ سال است که مرده اند!
شاید از خودمان بپرسیم چه چیزی باعث می شود یک نفر در ۲۰ یا ۳۰ سالگی دیگر زندگی واقعی نداشته باشد؟
چرا نمی توانیم مانند سالهای اول زندگی مان، شاد باشیم و زندگی را با تمام وجود بفهمیم؟
به نظر می رسد سرعت زندگی، فقط سرعت نزدیک شدن ما به مرگ را سریع تر کرده است
یعنی بیش از آنکه تکنولوژی ها و ارتباطات پیشرفته امروزی باعث شادی ما شوند ما را مشغول تر و گیج تر کرده اند.ناگهان روزی به خودمان می آییم و می بینیم سن و سالی از ما گذشته و آن گونه که می خواستیم شاد زندگی نکرده ایم.

بهره وری، بهانه ای برای بیشتر و سریعتر کار کردن

هر روز در خیابان آدمهای زیادی را می بینیم که با سرعت بالا رانندگی می کنند.چپ و راست از میان بقیه ماشین ها، عبور می کنند و چراغ زرد ها را سبز می بینند و عابران پیاده را نادیده می گیرند.
به نظر شما این مقدار از عجله برای رسیدن به خانه یا محل کار برای چیست؟
آیا همه این افراد در یک موقعیت اورژانسی و ویژه قرار دارند؟
آیا نرسیدن به موقع آنها به مقصد باعث مرگ یک نفر یا ضرر بزرگی به افراد می شود؟
وقتی به سرعت زندگی بعضی از افراد نگاه می کنید به نظر می رسد همیشه در حال دویدن هستند مثلا به سرعت غذا می خورند، با عجله به سرکار می روند، با شتاب تلفن حرف می زنند و….سعی می کنند با کم کردن زمان هر فعالیت بهره وری خود را در زندگی افزایش دهند.دائما به این فکر می کنند که چگونه با سرعت بیشتری کار کنند تا بتوانند کارهای بیشتری انجام دهند.اما به محض اینکه زمانی وقت خالی پیدا کنند دوباره برای خودشان کار می تراشند یا خودشان را مشغول می کنند!
مثلا بی هدف داخل اینستاگرام یا تلگرام می گردند، کانال های تلویزیون را بالا و پایین می کنند یا دوباره تلفن می زنند.به نظر این افراد برای داشتن یک زندگی بهتر فقط باید دوید! برای بهره وری بیشتر باید مشغول تر بود.
در اینصورت می توانیم در رسیدن به اهدافمان از دیگران جلوتر باشیم.
مهم نیست که دقیقا چه کاری انجام می دهیم. فقط مانند یک دونده ماراتن باید تا انتهای زندگی دوید.
آیا شما با این روش زندگی موافق هستید؟

زمان، تنها چیزی که در دنیا به عدالت تقسیم شده است!
بله! به نظر می رسد در دنیا تنها چیزی که بین همه انسانها به طور یکسان تقسیم شده زمان باشد.حتی افرادی که در یک شهر یا یک محله زندگی می کنند از میزان مساوی نور آفتاب یا هوای مطبوع استفاده نمی کنند.

اما برای همه افراد، یک شبانه روز ۲۴ ساعت است. نه کمتر و نه بیشتر.گاندی، استیو جابز، هیتلر، ابوعلی سینا همگی در دسترسی به زمان یکسان بوده و هستند.
این نحوه استفاده آنها از این زمان است که معین می کند چه انسانی با چه اثری در جامعه باشند.بنابراین یکی از دلایلی که زمان برای ما بسیار مهم است علاقه ما به بهتر استفاده کردن از زمانمان است.
هر روز مقالات و روش های جدیدی برای استفاده ما از زمان منتشر می شود.تقریبا اکثر آنها به این می پردازند که چطور باید از ثانیه ثانیه زمانی که داریم بهتر استفاده کنیم؟
چطور کارهایمان را در تقویم روزانه وارد کنیم تا خدای نکرده ثانیه ای بدون جلسه یا کار نباشیم؟
اما چقدر بالا بردن سرعت زندگی، به ما در شادتر زندگی کردن کمک کرده است ؟
چرا به نظر می رسد ما با سرعت زندگی مشکلی نداریم؟
دلیل اول آن است که سرعت، باعث ترشح آدرنالین در بدن ما می شود و به ما حس خوبی می دهد.تجربه رانندگی با سرعت بالا، مسابقات دوی صدمتر المپیک و حتی یک فیلم اکشن همه نشان از این احساس دارند.
وقتی شما چندین کار را با هم انجام می دهید شما احساس قدرت و زیرکی می کنید.
اگر در عین حالی که رانندگی می کنید یک معامله پر سود انجام دهید برای شما بسیار خوشایندتر خواهد بود.
اما دلیل دوم، می تواند این باشد که با بهانه سرعت بالای زندگی، سرپوشی روی اشتباهاتمان می گذاریم!شاید اگر زندگی اینقدر سریع نبود باید بیشتر درباره نحوه رفتار با فرزندمان فکر می کردیم.مثلا بررسی کنیم که زمانی که می خواستیم از دوستمان انتقاد کنیم چرا از ما ناراحت شد؟
و آیا روش مناسب تری برای انتقاد کردن وجود دارد؟ چه مهارت هایی باید یاد بگیریم؟
یکی از بهترین راه های رشد و بهبود در زندگی، بررسی عملکرد و نتایج حاصل از آن است.ما با بهانه اینکه زمان کمی داریم دیگر خودمان را نقد نمی کنیم و البته اینگونه مغز ما راحت تر خواهد بود!ما با غرق کردن خودمان در زندگی، از بررسی عملکردمان در زندگی فرار می کنیم.

چطور با کاهش سرعت زندگی، شادتر باشیم؟
شما با استفاده از چند راه حل بسیار ساده می توانید چند درصد از سرعت زندگی خود را کم کنید و شادتر باشید.با این روشها شما به مغز خودتان اجازه بازسازی و خلاقیت می دهید و روح و جسمتان نیز خودشان را بازیابی می کنند.هیچ کدام از این پیشنهادات باعث نمی شوند به شما ضرر مالی یا جانی وارد شود.
شما انتخاب می کنید کمی با خودتان مهربانتر باشید و بیشتر از زندگی لذت ببرید.

۱- جرات نه گفتن داشته باشید
چند روز پیش در محل کارم صحبت از گرفتن وام بانکی بود و همه از روشهای جدید گرفتن وام صحبت می کردند.جالب بود که حتی افرادی که نیازی به گرفتن وام نداشتند نیز به صورت جدی با بانک های مختلف تماس می گرفتند!
بعد از آن صحبت از خرید سکه و طلا یا خرید باغ و املاک شد و باز هم همه به تکاپو برای سرمایه گذاری افتاده بودند.در انتها موضوع به دانشگاه و درس خواندن کشید و باز هم همه مشتاق اطلاعات بیشتر و ادامه تحصیل بودند.حقیقت این است که شاید هر کدام از این فعالیت ها برای یک نفر مفید و یا حتی لازم باشد.
اما واقعا ذهن ما نیازی به مشغول شدن به همه این موارد ندارد.
گاهی که پیشنهادی به شما در موارد مختلف می شود از خودتان بپرسید آیا این نیاز من است یا خیر.اگر واقعا به آن نیازی ندارید نه تنها به آن کار مشغول نشوید بلکه ذهن خود را هم درگیر آن نکنید.رشته و موضوع مورد علاقه خود را پیدا کنید و روی همان متمرکز شوید.

استیو جابز می گوید:
من همانند خیلی از کارهای موثری که انجام داده ام به موارد بسیاری که انجام نداده ام افتخار می کنم.ابداع کردن شامل گفتن نه به هزاران مسئله ی گوناگون است.

 

۲ – از روشهای مدیریت زمان و برنامه ریزی استفاده کنید.
روشهای زیادی برای مدیریت زمان و برنامه ریزی در زندگی وجود دارد. مثلا روش Eat that Frog یا روش GTD یا Pomodoro .
ده ها نرم افزار ایرانی و خارجی نیز برای این کار ساخته شده اند که به شما در مدیریت بهتر زمان کمک کنند.اکثر این روش ها سعی می کنند به شما کمک کنند کمترین میزان استرس را تجربه کنید.اما یادتان باشد قرار نیست با استفاده از این روشها دائما کار بیشتری در برنامه روزانه خودتان جا دهید.
قرار نیست شما با مدیریت زمان، استرس بیشتری برای انجام کارهای بیشتر داشته باشید.این روشها کمک می کنند شما زمان بیشتری برای کارهای شخصی و لذت بردن از آنچه دارید پیدا کنید.

۳- دفعات و مدت استفاده از تکنولوژی را محدود کنید.
خیالتان راحت باشد. اگر کسی با شما کار حساس یا مهمی داشته باشد با شما تماس خواهد گرفت.
اینکه شما هر چند لحظه صفحه تلگرام یا ایسنتاگرام یا دیگر شبکه های اجتماعی تان را باز کنید و دنبال مطلبی بگردید کمکی به بهبود زندگی شما نخواهد کرد.
سعی کنید زمانهای خاصی را برای بررسی شبکه های اجتماعی یا ایمیل های خود در نظر بگیرید و به غیر از آن زمانها سراغشان نروید.
شاید برای یک نفر دو بار در روز کافی باشد. شاید هم شما نیاز داشته باشید برای حفظ ارتباط مستمر با مشتریان خود ۱۰ بار در روز تلگرام خود را چک کنید.
اما سعی کنید به برنامه خودتان پایبند باشید.
روزهای تعطیل نیز تا حد ممکن این استفاده را کاهش دهید. کمتر کار کنید و بیشتر شاد باشید. فلسفه وجود روزهای تعطیل، را از یاد نبرید!
به جای اینکه موبایلتان را شارژ کنید کمی خودتان و مغزتان را شارژ کنید.
در اینصورت خلاقانه تر فکر خواهید کرد و حس شادی بیشتری را تجربه می کنید.

۴ – عمیق تر کار کنید، عمیق تر زندگی کنید.
یکی از دلایلی که باعث می شود شادمان زندگی نکنیم آن است که کارهایمان را سریع و سطحی انجام می دهیم.برای آن که عمیق تر زندگی کنید کافیست وقتی در حال پختن غذا هستید با تمام وجودتان آشپزی کنید. حتی درست کردن یک نیمرو!وقتی کتاب می خوانید همه حواستان را به خواندن کتاب جمع کنید. بین آن پیامهایتان را چک نکنید.یا اگر در سینما هستید واقعا خودتان را به جای یکی از بازیگران فیلم بگذارید و با آنها همداستان شوید.
تحقیقات زیادی نشان داده کسانی که عمیق تر زندگی می کنند و کارهایشان را سطحی انجام نمی دهند رضایت بیشتری از زندگی شان دارند.حتما شما هم موافقید که نوشیدن یک چای با تمرکز و با تمام احساس در یک روز سرد زمستانی چقدر لذتبخش خواهد بود.

۵- دقیقه نودی نباشید!
بعضی ها عادت دارند که کارشان را دقیقا دقیقه ۹۰ انجام دهند و حتی در وقت اضافه!مثلا اگر سه روز برای انجام کاری وقت داشته باشند آن را تا نیم ساعت آخر به تعویق می اندازند.اگر می خواهید به جایی بروید سعی کنید مقداری زودتر حرکت کنید تا هم استرس کمتری داشته باشید هم از مسیر لذت ببرید.
شاید یک مغازه جدید یا یک باشگاه ورزشی در نزدیکی خانه شما افتتاح شده باشد.کمی آرامش و آهستگی شاید باعث شود بسیاری از سفرهای شما کمتر و کار شما راحت تر شود.عده ای از افراد معتقدند مهمترین علت پیری زودرس، استرس و اضظراب است.
چرا خودمان باعث پیری خودمان باشیم؟

۶- برنامه هر روز خود را فشرده تنظیم نکنید
روزهایی هست که شما کار بیشتری دارید. بنابراین باید فشرده تر کار کنید.اما این اتفاق نباید همیشگی باشد. نباید روزهای خود را با کارها و ملاقات های پشت سرهم پر کنید.ملاقات ها و برنامه های مختلف گرچه می توانند جذاب باشند اما به مغز شما فشار زیادی وارد می کنند.برخورد با افراد مختلف در محیط های متفاوت می تواند انرژی شما را سریعتر مصرف کند.
بنابراین در تنظیم برنامه های هر روز خود تعادل را از یاد نبرید.

۷- روزی ۱۵ دقیقه به عمر خود اضافه کنید!
فقط ۱۵ دقیقه! هر روز صبح فقط یک ربع ساعت زودتر از خواب بیدار شوید.این ۱۵ دقیقه تفاوت چندانی در کیفیت خواب شما نخواهد داشت اما کیفیت زندگی شما را چندین برابر خواهد کرد.
در این ۱۵ دقیقه می توانید طلوع آفتاب را تماشا کنید یا در آرامش و سکوت چند صفحه کتاب بخوانید.گرفتن یک دوش آب یا دعا و نیایش و حتی مدیتیشن کوتاه صبحگاهی، تمام روز شما را تغییر خواهد داد.شاید بخواهید کمی ورزش کنید یا به گلدان های خانه آب بدهید. این کاملا به انتخاب شما بستگی دارد.در زمانهای ابتدایی صبح به هیچ وجه سراع موبایلتان نروید تا سرعت آن، باعث به هم خوردن تعادل ابتدای صبح شما نشود.

این ۱۵ دقیقه فقط مخصوص شماست. نه برای مشاهده اتفاقات دنیا و یا لایک کردن تصاویر دیگران.

۸- خاطرات خانوادگی را مرور کنید
هر از چندگاهی آلبوم عکس خانوادگی را باز کنید و در کنار خانواده آن را ببینید.تماشای آلبوم خانوادگی و مرور خاطرات خوبی که داشته اید می تواند شما را به گذشته ها ببرد.جایی که همه آدمها در آن معمولا ساده تر و آرام تر و شادتر زندگی می کردند.
احتمالا دلتان برای آن زمانها تنگ خواهد شد اما تصمیم بگیرید با تغییر سبک زندگی، کمی از شادی آن زمان را دوباره تجربه کنید.اگر می توانید بعضی از تصاویر گرفته شده با موبایل یا دوربین های دیجیتال را تا حد ممکن چاپ کنید.تماشای تصاویر از داخل آلبوم های واقعی حس بهتری به شما خواهد داد.

۹- صبح خود را با اخبار شروع نکنید

خواندن اخبار یکی از عادت هایی بود که من هر روز انجام می دادم.
هر روز صبح قبل از حاضر شدن در محل کار صفحات اول روزنامه ها را می خواندم و تحلیل ها را مطالعه می کردم.از نظر دیگران انسان با اطلاعاتی به نظر می رسیدم اما حال خودم را در ابتدای صبح با اخبار بد، بد می کردم.دیگر دست و دلم به کار کردن نمی رفت و دنیا را رو به زوال و نابودی می دیدم.
بعد از آنکه دانستم خبرگزاری ها معمولا علاقه ای به انتشار اخبار خوب ندارند این عادت را کنار گذاشتم.شما هم می توانید اخبار را بخوانید ولی حداقل صبحتان را با آن شروع نکنید.به شما قول می دهم شادتر زندگی خواهید کرد.

۱۰- یک تجربه جدید بسازید
یادتان می اید از انسانهایی گفتیم که در ۲۰ سالگی می میرند اما در ۷۰ سالگی به خاک سپرده می شوند؟از تجربیات جدید و تازه فرار نکنید تا مرگ زودرس و پنهان سراغتان نیاید.وقتی همراه کودکان به یک پارک بازی می روید سن و سال خود را کمی فراموش کنید و همراه آنها بازی کنید.یا زمانی از هفته را خودتان به روش خودتان آشپزی کنید و لذت ببرید.
اگر برایتان تازگی دارد به یکی از خیریه ها بروید و در انجام فعالیت های نوع دوستانه کمک کنید.تجربیات جدید باعث می شوند زمان برای شما طولانی تر بگذرد و حس بهتری نسبت به خودتان پیدا کنید.
پیشنهاد من این است که همراه یک تور تفریحی به یکی از مناطق خوش آب و هوا بروید و برنامه ریزی سفر را به آنها بسپارید. خودتان فقط از سفر لذت ببرید و البته سراغ اینستاگرام و گزارش لحظه لحظه سفر به دیگران نروید!

دیدگاهتان را بنویسید

*