خواص درمانی بابونه

بابونه یک گیاه مهم در طب گیاهی است که توجه کافی و مهم به آن در سلامت هر انسانی می تواند مفید باشد، در مقاله زیر سعی می کنیم نگاهی خلاصه به ویژگی ها و خواص این گیاه مفید داشته باشیم.

بابونه گیاهی است که همیشه در هر فصل سال دیده می شود و دارای ارتفاع تقریبا ۳۰ سانتیمتر و بویی معطر که در چمنزارها و اراضی شنی می‌روید. ساقه آن به رنگ سبز مایل به سفید ، برگهای آن کوچک متناوب و دارای بریدگیهای باریک و نامنظم و پوشیده از کرک است . به رنگ های زرد و سفید گل های آن دیده می شود.

خواص درمانی بابونه
بابونه دارای یک سری خواص است که به دسته های زیر تقسیم می شود :

۱ ـ خواص گوارشی : رفع سوء هاضمه ـ ضد اسپاسم گوارشی ـ تقویت معده ـ تقویت اشتها ـ ضد نفخ و بادشکن ـ

۲ ـ خواص مغزی بابونه : تقویت حافظه ـ تقویت اعصاب و مغز ـ آرام بخش ـ ضد میگرن ـ خواب آور ـ ضد اضطراب

۳ ـ خواص قلبی و عروقی : گشاد کننده عروق ـ کاهنده فشار خون ـ رقیق کننده خون ــ درمان کم خونی

۴ ـ خواص پوستی : ضد التهاب پوستی که همانند کورتون ها عمل می کند ولی عوارض آن ها را ندارد ـ رفع و درمان اگزما ـ کمک درمان جوش غرور و آکنه

روش تهیه روغن بابونه به صورت زیر صورت می گیرد :

اسانس موجود در این گیاه با کمک تقطیر با بخار آب بدست می‌آید. رنگ این اسانس آبی روشن است ولی در اثر کهنه شدن تبدیل به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای می شود. بوی این اسانس بسیار قوی و طعم آن معطر و سوزانده است. اسانس بابونه در عطر سازی و برای معطر کردن غذاها بکار می‌رود. برای تهیه روغن بابونه مقداری از گل خشک بابونه را با چهار برابر وزن آن روغن کنجد مخلوط کرده و سپس به اندازه دو برابر گل بابونه آب به آن اضافه کنید. آنرا روی چراغ گذاشته و بگذارید بجوشد تا اینکه آب آن بکلی تبخیر شود و فقط روغن باقی بماند البته باید دقت کرد که روغن نسوزد.