آبسه دندان چیست ؟

آبسه دندان چیست ؟

این سوالی ست که خیلی از افراد با آن مواجه می شوند از آنجا که یکی از دردهای مهم بدن درد دندان و دهان است، باید گفت آبسه دندان یک ناهنجاری است که عبارت است از حفره پرچرکی است که در داخل یا اطراف ریشه دندان به دنبال پوسیدگی دندان تشکیل می شود و بتدریج مینا و عاج را تخریب کرده و به میکروب ها اجازه تهاجم به مغز دندان (پالپ) را می دهد و گاها ممکن است آبسه دندان تشکیل شود.

نگاهی در ادامه مقاله به علت های دیگر شکل گیری آن و علایم آن می اندازیم.

آبسه دندان چیست ؟

آبسه می تواند در انتهای ریشه دندان (پری آپیکال) و یا در قسمت لثه و نزدیک به ریشه دندان (پریودونتال) رخ دهد. ما در این این مقاله به آبسه ریشه دندان می پردازیم. آبسه ریشه دندان معمولا به دلیل پوسیدگی دندان درمان نشده، آسیب دندان یا عمل دندانپزشکی در زمان قبل رخ می دهد .دندانپزشک با بیرون آوردن چرک و رفع عفونت، آبسه دندان را درمان می کند. دندانپزشک می تواند با عصب کشی دندان، آن را حفظ کند، ولی در برخی موارد دندان باید کشیده شود. توجه داشته باشید این نوع آبسه درمان نشود حتی می تواند منجر به مرگ شخص شود.

از علائم آبسه دندان می توان موارد زیر را نام برد: دندان درد شدید و مداوم، حساسیت دندان به گرما و سرما مثل چای داغ و یا بستنی، حساسیت دندان به فشار ناشی از جویدن یا گاز گرفتن غذا، تب، ورم صورت و گونه، ورم غدد لنفاوی در پایین فک و یا گردن و احساس مایعی با بوی چرک و یا طعم چرک در دهان و کاهش درد با پاره شدن آبسه .

علل شکل گیری آبسه بسیار متفاوت است ولی می تواند به علت زیر باشد که زمانی که باکتری به قسمت پالپ دندان حمله می کند، آبسه ریشه دندان رخ می دهد. پالپ دندان، داخلی ترین قسمت دندان است که حاوی رگ های خونی، اعصاب و بافت های پیوندی می باشد. باکتری ها از طریق پوسیدگی دندان یا ترک و شکستگی دندان وارد پالپ دندان می شوند و تا ریشه دندان پیش می روند. عفونت باکتریایی باعث ورم و التهاب انتهای ریشه دندان می شود