انواع زگیل

زگیل چیست و انواع زگیل به چند دسته تقسیم می شوند ؟

زگیل رشد غیر سرطانی پوست به علت عفونت ویروسی در لایه فوقانی پوست با غشاهای مخاطی است. ویروسهایی که باعث به وجود آمدن زگیل می‌شوند مربوط به خانواده‌ای از ویروسهای به نام پاپیلومای ویروس انسانی هستند.
ظاهر یک زگیل بستگی به محل پیدایش آن دارد. زگیل ها معمولا به رنگ پوست بوده و در لمس زبر و ناصاف هستند اما گاهی هم می توانند تیره یا صاف و هموار باشند. انواع مختلف از زگیل وجود دارد که عبارتند از: زگیلهای صاف، زگیلهای کف پا، زگیلهای صاف، زگیلهای تناسلی.

زگیل معمولی:

این نوع زگیل معمولا اطراف ناخن، روی انگشتان و پشت دست دیده می شوند. این نوع زگیل‌ها بیشتر در نواحی‌ای که در پوست خراشیدگی ایجاد شده است( مثلا به دنبال جویدن ناخنها یا کندن گوشه های ناخن) به وجود می‌آیند.
زگیل‌های پا:

این زگیلها که معمولا در کف پا ایجاد می‌شوند و به تعداد زیاد و دسته دسته به وجود می‌آیند، زگیلهایی موزائیکی خوانده می‌شوند. بیشتر زگیلهای کف پا( بر خلاف زگیلهای معمولی) به سمت خارج پوست برجسته نمی‌شوند. زیرا فشار حاصل از راه رفتن روی کف پا، باعث صاف و پهن شدن آنها شده و آنها را به داخل پوست فشار می دهد.

انواع زگیل

در سطح این نوع زگیلها اکثرا نقاط سیاهی دیده می‌شود که همان عروقی خونی است که تغذیه آنها را به عهده دارند.
زگیلهای کف پا ممکن است دردناک باشند مثل اینکه سنگی در کفش قرار گرفته باشد.

دو نوع دیگر زگیل هم داریم که عبارتند از زگیل های مسطح و زگیل های تناسلی.

علت ابتلا به زگیل چیست؟

زگیلها می‌توانند از شخصی به شخص دیگر، گاهی بطور غیر مستقیم از طریق وسایل آلوده منتقل شوند. خطر ابتلا به زگیلهای دست، پا و زگیلهای صاف کم است.
به نظر می‌رسد که زگیلهای تناسلی بیشتر واگیردار باشند.
بنابراین لازم است تدابیری به کار برده شود که از انتقال زگیلهای تناسلی از بیمار به همسر او جلوگیری شود.
برخی از مردم، به علت ضعف ایمنی نسبت به این ویروس، هر بار که با ویروس زگیل تماس پوستی داشته باشند مبتلا به ضایعات جدید می‌شوند. اگر پوست به هر شکل آسیب ببیند، ویروسها راحت تر زگیل ایجاد می‌کنند.
به همین دلیل کودکانی که ناخن خود را می جوند یا گوشه‌های ناخن خود را می‌کنند بیشتر مبتلا به زگیل می‌شوند،

این ویروس به لحاظ بالینی اشکال متفاوتی دارد اما آنچه باید دراین مورد دانست این است که دوره نهفتگی این بیماری از ۲ هفته تا ۶ ماه در افراد متفاوت متغیر است. علائم این بیماری در این مدت خود را نشان می‌دهد. شیوع این بیماری در سنین پایین‌تر بیشتر است.
هرنقطه‌ای که مرطوب باشد می‌تواند محیط مناسبی برای انتقال زگیل باشد. از جمله این نقاط می‌توان به حمام و استخر اشاره کرد. البته این انتقال باید در مدت زمان بسیار کوتاهی اتفاق بیفتد.
زگیل نواحی کف پا، اغلب با میخچه اشتباه گرفته می‌شود و افراد معمولا درمان‌هایی را که برای میخچه به کار می‌برند برای رفع زگیل استفاده می‌کنند. این داروها باعث می‌شود سطح پوست تراشیده شده و درنتیجه زخم شود، همین تراشیدن و زخم شدن باعث آزاد شدن ویروس و پخش آن در سایر نقاط بدن می‌شود. اگر این افراد از دمپایی‌های مشترک با سایر اعضا خانواده استفاده کنند می‌توانند این ویروس را منتقل کنند. شیوع این نوع زگیل بیشتر به‌خاطر این است که افراد مبتلا در استخر نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و باعث انتقال بیماری خود می‌شوند.
هنگام ورود به استخر باید حتما از حوضچه کلر عبور کرده و وارد استخر شویم. این حوضچه‌ها به ضدعفونی کردن هرچه بیشتر کمک می‌کند.