چگونه در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم پذیرفته شویم

چگونه در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم پذیرفته شویم

آیا حضور در کلاس تیزهوشان برای آموزش هوش، استعداد و خلاقیت کمکی به قبولی در این آزمون سرنوشت ساز می کند؟

در واقع اهمیت آزمون تیزهوشان ششم به هفتم بر کسی پوشیده نیست. از مزایای قبولی در این آزمون می توان به مواردی از قبیل:

 1. تحصیل در مدارسی که سطح بالایی از نظر آموزشی و پژوهشی دارند و از کادری مجرب برای آموزش دانش آموزان با بهره هوشی بالا، بهره می برند.
 2. امکان ادامه تحصیل تا مقطع دوازدهم در این مدارس در صورت کسب نمرات مناسب در مقطع متوسطه اول.
 3. جوی کاملا سالم و مناسب برای نوجوانانی که در سن بلوغ هستند.
 4. برنامه آموزشی حرفه ای برای دانش آموزان تیزهوش
 5. قرار گرفتن دانش آموزان تیزهوش در کنار دانش آموزانی که از سطح علمی بالایی برخوردارند و ایجاد رقابتی سالم در بین آنها
 6. بالا رفتن احتمال قبولی در رشته های پر طرفدار در کنکور سراسری (اکثر رتبه های برتر کنکور سراسری در این مدارس تحصیل کرده اند.)
 7. مقرون به صرفه بودن این مدارس از نظر شهریه (شهریه مدارس تیزهوشان، نصف شهریه مصوب آموزش و پرورش برای مدارس غیرانتفاعی در هر شهر می باشد.)

قبولی در آزمون تیزهوشان ششم به هفتم چگونه میسر می شود؟

اما از سال ۱۳۹۷ روال این آزمون تغییر کرد و از آزمون استعداد تحصیلی به صورت آزمونی مرکب از هوش، استعداد و خلاقیت درآمد.

هوش، استعداد و خلاقیت، طیف گسترده ای از سوالات را در بر می گیرد که شامل :

استعداد تحلیلی، هوش ریاضی، هوش کلامی، ادراک، توانایی استدلال منطقی، خلاقیت و روش حل مساله.
سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا برای موفقیت در این آزمون نیاز به آمادگی قبلی و حضور در کلاس تیزهوشان می باشد یا خیر؟ سوالاتی که فقط بر مبنای هوش و استعداد می باشند، آیا قابل آموزش و یادگیری هستند یا بهتر است بدون هیچگونه آمادگی پیشین در این آزمون شرکت کرد؟

برای پاسخ به سوال بالا، بهتر است مثالی بزنم.
فرض کنید در هنگام تماشای بازی فوتبال فرزندتان به این موضوع پی می برید که او بهتر از هم بازیهایش است و امکان رشد بیشتر در این رشته ورزشی را دارد. در نتیجه از یک مربی حرفه ای می خواهید که نظرش را راجع به طرز بازی و استعداد فرزندتان در فوتبال با شما در میان بگذارد. او پس از دو جلسه زیر نظر گرفتن فرزندتان به شما این اطمینان را می دهد که فرزندتان استعداد زیادی در بازی فوتبال دارد و اگر پستکار لازم را داشته و درست راهنمائی شود، موفقیتش در این ورزش حتمی است.

حال شما چه تصمیمی می گیرید؟ آیا فقط به با استعداد بودن فرزندتان اکتفا می کنید و او را به آکادمی فوتبال  نمی فرستید ؟ یا اینکه به دنبال بهترین مربی برای او می گردید تا او را به بهترین نحو راهنمائی کند؟
موفقیت در آزمون تیزهوشان شباهت بسیار زیادی به مثالی که زدم دارد. بدین معنی که استعداد و بهره هوشی بالا برای موفقیت در این آزمون شرطی لازم است، ولی کافی نیست. اگر دانش آموزان قبل از حضور در جلسه آزمون تیزهوشان ششم به هفتم با انواع مختلف سوالات و نحوه پاسخگوئی به آنها در کمترین زمان ممکن، آشنا نشده باشند و تمرین و آمادگی کافی را نداشته باشند، متاسفانه موفقیت امری دوراز دسترس خواهد بود.
برای دستیابی به نتیجه دلخواه در امتحانات مذکور حتما در زمان درس خواندن، به این نکات توجه نمایید.

 • در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته مطالعه داشته باشید
 • وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید
 • درس داده شده در هر روز را در همان روز مرور کنید
 • محیط مناسبی را برای درس خواندنتان فراهم نمایید
 • مطالب را از کل به جزء بخوانید
 • مغز انسان نیز دچار خستگی می شود
 • با برنامه ریزی درس بخوانید

 

و در نهایت هرگز این مورد را فراموش نکنید که ناامیدی دشمن یادگیری است. بسیاری از دانش آموزان زمانی که در حال مطالعه هستند، وقتی با سوالی پیچیده و دشوار مواجه می شوند، اعتماد به نفس خود را از دست داده و مدام به خود تلقین می کنند که “من توانایی قبولی در آزمون تیزهوشان را ندارم” همین امر باعث می شود علاوه بر اینکه اعتماد به نفس خود را از دست بدهند، دیگر قادر به تمرکز هنگام مطالعه نباشند. همیشه امیدوار باشید و اگر با سوال سختی مواجه شدید، بهاین فکر کنید که این سوال به احتمال قوی برای رقبای شما نیز مشکل است.

 

مزایای حضور در کلاس تیزهوشان مهندس تسلیمی فر:

 • ۹ سال تجربه در برگزاری کلاس تیزهوشان برای دانش آموزان متقاضی برای شرکت در آزمون پایه ششم به هفتم و نهم به دهم
 • موفقیت تعدادی زیادی از دانش آموزان حاضر در کلاس تیزهوشان اینجانب در آزمون های ورودی تیزهوشان ، مدارس برتر، مسابقات جهانی ریاضی و …
 • روش تدریس منحصر به فرد در زمینه هوش و استعداد بر پایه منابع معتبر در این زمینه
 • برنامه ریزی هفتگی و مشخص نمودن تست هایی به عنوان تکلیف بر پایه مبحث تدریس شده در هر جلسه جدیت دررفع اشکال در ابتدای هر جلسه به مدت ۲۰ دقیقه برگزاری آزمون های منظم برای داوطلبان و ارائه کارنامه جهت مشخص شدن میزان پیشرفت دانش آموزان در پایان هر ماه

دیدگاهتان را بنویسید

*