غرق شدگی کودکان در آب

[ad_1]

مطالب > اخبار فرهنگ سلامت > غرق شدگی کودکان در آب
یکی از بیشترین میزان مرگ و میرهای کودکان ناشی ازحوادث غیرترافیکی مربوط به غرق شدگی است. غرق شدگی از علل شایع مرگ کودکان ۱-۴ سال است، احتمال غرق شدگی کودکان در عمق کمتر از سه سانتی مترآب نیز وجود دارد.

بیشتر بدانید:

مراقب کودکان در حمام باشید و هرگز کودک را در کنار آب، وان حمام و دوش آب حتی برای مدت کوتاهی رها نکنید. اطمینان حاصل کنید که  استخرهای شنا و حوض ها در ساختمان، همسایگی و یا محله ی شما از همه طرف حفاظ دارد. درب ورودی آن ها را همیشه بسته نگه دارید. سطل ها، تشت ها و حوضچه ها را خالی نگهداری کنید. کودک خود را وقتی نزدیک آب است (وان حمام، لگن آب بازی، سطل، تشت و توالت) به دقت زیر نظر بگیرید. کودکان وقتی نزدیک آب هستند باید توسط یک فرد بالغ تحت نظر قرار گیرند.

در صورتی که کودکی غرق شد چه باید کرد؟

حیاتی ترین زمان برای نجات فرد غرق شده چند دقیقه اول پیش از رسیدن نیروهای امداد است. پس همگان باید اصول نجات غریق و احیای قلبی –ریوی را بدانند. طبیعتا" سرعت عمل، حفظ خونسردی و دستپاچه نشدن خیلی مهم است.

احیاء را با خارج سازی ایمن و هرچه سریعتر کودک از آب شروع کنید. کودک را به پشت، طوری که سر او از سینه اش پایین تر باشد بخوابانید. همه لباس های خیس را از تن کودک در آورید و با پارچه یا حوله او را خشک و گرم کنید. پس از خارج کردن کودک از آب، تنفس او بررسی شود ،اگر کودک نفس ندارد، فورا" تنفس دهان به دهان و عملیات احیا آغاز شود و این کار ادامه یابد، حتی تا یک ساعت پس از قطع تنفس امکان بازگشت آن وجود دارد.

برای انجام تنفس دهان به دهان: سر با یک دست به عقب خم شود و با دست دیگر فک به سمت بالا کشیده شود تا دهان باز شود و زبان نتواند ته حلق را ببندد(قبل از این کار اطمینان حاصل شود به سر و گردن کودک ضربه وارد نشده است).سوراخ های بینی کودک با فشار انگشتان بسته و سپس به دهان او کاملا" دمیده و به بالا آمدن قفسه سینه کودک توجه شود وآنگاه دهان از دهان کودک برداشته شود تا هوای دمیده شده خارج گردد. ۵ بار در دقیقه این کار تکرار شود تا نفس کودک برگردد. اگر پس از چند بار تنفس دهان به دهان کودک هنوز کبود یا رنگ پریده است امکان دارد دچار ایست قلبی نیز باشد. درصورت ایست قلبی باید ماساژ قلبی نیزداده شود.

حتی اگر به نظر بیاید کودک بهبود یافته است به بیمارستان رسانده شود زیرا ممکن است آب درون شش هایش رفته باشد و باعث آسیب دیدگی آن ها شود.

 

منابع:

کتاب مراقبت از کسانی که دوستشان داریم – انتشارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی-اداره سلامت کودکان

کتاب پیشگیری از سوانح و حوادث در کودکان – انتشارات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی-اداره سلامت کودکان

ارسال به دوستان

asdf

نام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:

 

۰
۰