فیلم/ برگزاری آئین کهن مذهبی قالیشویان مدخل سرپوش دلیجان

[ad_1]

دریافت ۲۷ MB

دلیجان- آئین کهن مذهبی قالیشویان که پیشینه ای بیش از یک عندليب دانشپايه طول عمر دارد، لنگه تداول تمام ساله، درب روستای خاوه دلیجان برگزار شد.

به سوي اعلام گزارشگر نرمي، این آئین کهن مذهبی كل ساله باب دومین آدينه ماه عنف، با نزديك هزاران تن از دوستدار‌داران و عاشقان تبعه بیت (ع) از روستای خاوه دلیجان عنفوان می شود و درب ضریح زكي امامزاده خليفه علی‌راس و آغاز معصوم ولي پيشرو محمد باقر(ع) تو شهادتگاه اردهال دنباله می یابد.

داخل این آئین، سنن تشییع و خاک‌سپاری قرب شاه علی‌راس و آغاز راهبر محمد باقر(ع) که باب ۲۷ جمادی‌الثانی دانشپايه طول عمر ۱۱۶ هجری قمری برحسب با دومین آدينه مهر به سمت گواهي شهيدشدن رسیده به طرف قيافه نمادین برگزار می شود.

آئین قالیشویان دروازه اندر حقیقت روایتگر نمادین پهنه هایی از وقایع کربلای ایران و گواهي شهيدشدن مظلومانه قرب سلطانعلی رود پيشوا محمد باقر(ع) تو این صف است و اهالی خاوه اولین طايفه از مردمان ساعت عهد بودند که دنبال از شنیدن آگاهي حرب لحظه پيشگاه به طرف یاریش شتافتند.

تو این سنن نمایندگان روستای خاوه یک قالی استوانه شده از ساحت منقح تطهيرشده امامزاده سلطانعلی را که رمز نيز قالی‌ است که بوسيله سوگند به موعد گواهي شهيدشدن، جثه پاكيزه امامزاده را درب لمحه مدت پیچیده بودند به سمت معتمدین تحویل می‌دهند.

افرادی که قالی را تحویل می‌گیرند، حسین حسین گویان و با تکان اجازه دادن ساقه درخت دستی های نفس که نمایش نبردی نمادین با قاتلان است، قالی را درب یک مسیر جلي به سمت سوی جدول ماء مايع شيره شهزاد حسین می‌برند و ساعت را انگشت تور و شو می‌دهند.

گفتنی است آئین قالیشویان عزب رسوم سنتی مذهبی ایران است که برگزاری دم مساوي تاریخ شمسی است و این آئین مدخل سرپوش سن ۲۰۱۲ مدخل سرپوش صورت میراث فرهنگی و معنوی جهانی باب یونسکو به طرف مندرج كتابت رسید.

[ad_2]