نکاتی که در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها باید بدانید

[ad_1]

به گزارش وب دا خوزستان، دكتر فرخ رامش با اشاره به تبعات منفی مصرف بدون تجويز آنتي​بيوتيك​ها اظهار داشت: عامل اصلي بسياري از عفونت​ها از جمله عفونت‌های تنفسي كه از شايع​ترين عفونت​ها هستند، ويروسي است و از آنجا كه آنتي​بيوتيك​ها روي ويروس‌هاي بيماري​زا تاثيري ندارند، استفاده از آنها در عفونت​هاي ويروسي نه تنها سودمند نیست بلكه مي‌تواند آسيب​رسان هم باشد.

وي افزود: آنتي​بيوتيك، دارويي است كه تنها بر روي باكتري​ها موثر است و ضرورت استفاده از این داروها تنها پس از انجام معاينات لازم و توسط پزشك باید تشخیص داده شود.

اين داروسازي عنوان كرد: انواع مختلف عفونت​هاي باكتريايي وجود دارد و انتخاب آنتي​بيوتيك موثر از ميان انواع موجود آن نيز بايد با نظر پزشك انجام شود.

رامش ادامه داد: مهم​ترين مشكلي كه مصرف خودسرانه آنتي​بيوتيك مي​تواند ايجاد كند، مقاومت ميكروبي است. مقاومت به آنتي​بيوتيك​ها به معناي كاهش و يا از بين رفتن اثر درماني آنتي​بيوتيك​ها بر روي باكتري​هاي بيمار​ي‌زا است. مقاومت به آنتي​بيوتيك زمانی ايجاد مي​شود كه باكتري به گونه​اي تغيير كند كه اثر دارو بر روي باكتري كم شده يا كاملا از بين برود.

وي گفت: وقتي آنتي​بيوتيك در موقع لزوم استفاده نشود و باكتري​هاي بيماري‌​زا در طولاني‌مدت با آن تماس داشته باشند، به تدریج باكتري​هايي ايجاد مي​شوند كه نسبت به اين داروها مقاومت پيدا کرده و اين توانايي را نسل به نسل منتقل مي‌كنند؛ بنابراين به مرور زمان با باكتري​هايي مواجه مي​شويم كه نمي​توان با آنها مبارزه كرد.

اين داروساز عنوان كرد: مصرف خودسرانه آنتي​بيوتيك​ها مي​تواند عوارضي را براي فرد ایجاد کند. همچنين باید به موارد منع مصرف و يا تداخلات دارويي در مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها توجه کرد و نیز آنتی‌بیوتیک‌ها در برخی زمان​هاي فيزيولوژيكي خاص مانند بارداري و شيردهي قابل استفاده نیستند. با توجه به این موارد، توصيه مي​شود که آنتی‌بیوتیک‌ها تنها با مشاوره پزشك مصرف شوند.

رامش افزود: مصرف نابجای داروها موجب هدر رفتن منابع دارویی مي​شود و سرمايه​اي را كه مي​توان در قسمت​هاي ديگر هزينه كرد و با آن، جان بسیاری از افراد را نجات داد، از بين مي​رود.

وي با تاکید بر این که نباید آنتي​بيوتيك​ها را براي مصارف بعدي نگهداشت، گفت: گاهي پزشك، دارويي را براي بيمار مي​نويسد اما وي به محض برطرف شدن علایم ظاهري بيماري، مصرف دارو را قطع مي​كند كه اين مورد مي​تواند مشكلاتي را براي بیمار ايجاد كند. همچنين برخي بيماران با توجه به تشابه ظاهري علایم بيماري، داروي خود را به ديگري پيشنهاد مي​كنند، در اين موارد بايد در نظر داشت که علایم به ظاهر يكسان از نظر بيمار، مي​تواند تفسير كاملا متفاوتي از نظر پزشك داشته باشد و بدین دلیل هرگز نباید داروی خود را به بیمار دیگری توصیه کنید.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

*

ارسال به دوستان

asdf

نام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:

 

۰
۰