هیچ خانمی درطول زندگی خود از عفونت دستگاه تناسلی در امان نمی‌ماند

[ad_1]

مطالب > اخبار فرهنگ سلامت > هیچ خانمی درطول زندگی خود از عفونت دستگاه تناسلی در امان نمی‌ماند
دکتر پوراندخت افشاری عضو هیئت علمی گروه مامایی دانشکده پرستاری و مامایی اظهار کرد: هیچ خانمی درطول زندگی خود از عفونت دستگاه تناسلی در امان نمی‌ماند و دست‌کم چند بار آن را تجربه می‌کند.

افشاری ادامه داد: این عفونت، بویژه در سنین باروری یعنی از یکی دو سال بعد از سن بلوغ تا یائسگی شایع‌تر است، چرا که پوشش سطحی سیستم تناسلی کودکان، خردسال و خانم‌های یائسه به‌صورتی است که میکروب‌ها نمی‌توانند درآن بخوبی رشد کنند.

وی گفت: دو نوع میکروب به‌طور طبیعی در واژن زنان همواره وجود دارد؛ یک دسته از این میکروب‌ها غیر بیماری زا بوده و از دستگاه تناسلی در برابر عفونت‌های بیماری‌زا دفاع می کنند و دسته دیگر میکروب‌هایی‌ است که در حالت عادی در بدن زندگی می‌کنند و در صورتی که میکروب‌های دفاعی کار خود را درست انجام دهند، موجب بیماری نمی‌شوند. اما همین میکروب‌ها در صورت ضعیف یا کم شدن میکروب‌های دفاعی، ایجاد بیماری می‌کنند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: سه نوع عفونت واژن وجود دارد که شامل عفونت قارچی، عفونت باکتریایی و عفونت انگلی است ولی باید گفت از آنجا که محیط مجاری تناسلی به‌طور طبیعی دارای شرایطی خاص می‌باشد، عوامل عفونی در حالت عادی، قادر به رشد و تکثیر در این محیط نیستند، مگر اینکه مشکلی وجود داشته باشد .

افشاری گفت: منشأ عفونت‌های قارچی اندام تناسلی زنان، عمدتا نوعی قارچ به نام کاندیدا آلبیکنس است. این قارچ معمولا به طور طبیعی در محیط واژن وجود دارد و تنها زمانی که بیش از حد معمول رشد کند، می‌تواند بیماری‌زا شود.

وی بیان کرد: عفونت‌های باکتریایی دستگاه تناسلی نیز بیشتر توسط باکتری به نام گاردنلا واژینالیس ایجاد می‌شود. این میکروب به‌طور طبیعی در محیط دستگاه تناسلی موجود است، ولی در شرایط خاص ممکن است رشد کرده و باعث بروز بیماری شود .این بیماری می‌تواند از طریق تماس جنسی نیز منتقل شود. در واژینیت میکروبی، ترشحات واژینال موجود است، ولی خارش و التهاب یا اصلا موجود نیست و یا بسیار خفیف‌تر از عفونت قارچی می‌باشد.

افشاری عنوان نمود: عفونت‌های انگلی مجاری تناسلی در بیشتر اوقات به واسطه نوعی انگل تک‌سلولی ایجاد می‌شود. این انگل به طور طبیعی در مجاری تناسلی زندگی نمی‌کند و ابتلا به آن ممکن است از طریق وسایل آلوده و نیز تماس با فرد آلوده حاصل گردد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه گفت:این بیماری از طریق تماس جنسی و یا برخی لوازم و محیط‌های آلوده وارد مجرای تناسلی شده و ایجاد عفونت می‌کند. در بسیاری از موارد ممکن است این عفونت فاقد علایم و یا توأم با علایم خفیفی باشد.

وی هم چنین به این نکته اشاره کرد: در دوران بارداری هم ممکن است عفونت‌ها رخ دهد و از آنجا که در این زمان محدودیت مصرف دارویی وجود دارد و محیط واژن نیز تغییر می‌کند، درمان عفونت مشکل‌تر می‌شود.

افشاری ضمن بیان اینکه که این عفونت‌ها ممکن است سبب سقط جنینیا زایمان زودرسشود، ولی به‌طور معمول عارضه‌ای برای جنین ندارد، اظهار داشت: نکته مهم  این است که مصرف خودسرانه آنتی بیوتیکتوسط خانم‌هایی که مبتلا به یک بیماری عفونی ساده مثل سرماخوردگی هستند باعث می‌شود میکروب‌های غیر بیماری‌زای بدن‌شان از بین ‌برود و زمینه ابتلا به عفونت واژن (واژینیت) فراهم شود  و نیز طیف علائم عفونت‌های زنانه از خارش و سوزش و ترشحات شدید تا یک عفونت کاملا بی‌علامت و بی‌سروصدا متغیر است.
 

ارسال به دوستان

asdf

نام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:

 

۰
۰