اوتیسم

[et_pb_section][et_pb_row][et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text” background_layout=”light” text_orientation=”right” use_border_color=”off” border_color=”#ffffff” border_style=”solid”]

اوتیسم

تعریف:

اوتیسم
اوتیسم یک بیماری نیست بلکه یک اختلال رشد در عملکرد مغز است. افراد اتیستیک سه نوع علامت را نشان می دهند روابط اجتماعی ضعیف ، مشکلاتی در ارتباط کلامی وغیر کلامی ونیز علائق وفعالیت های محدود، این علائم در سه سال اول زندگی بروز می کند وبه نظر می رسد که در سرتاسر زندگی ادامهع پیدا می کند ، اگرچه داروی خاصی برای درمان اوتیسم وجود ندارد ولیکن شروع زودتر آموزش ضروری است چرا که ممکن است موجب بهبود رشد اجتماعی وکاهش رفتار های نامطلوب گردد واحتمال دارد افراد اوتیسم بتوانند زندگی نرمالی داشته باشند.

اوتیسم

علائم ونشانه ها

۱)خودآزاری ورفتار پرخاشگرانه

۲) مشکلات ارتباطی (چون دیر زبان باز کردن مشخصه بارز بیماری اوتیسم است وزبان استفاده شده این کودکان از نظر کیفی با کودکان عادی متفاوت است)  وبیشتر به صورت گفتارهای بیشتر تکراری وتک گویی است.

۳) کمبود ارتباط اجتماعی مناسب (به ارتباط با کودکان دیگر علاقه نشان نمی دهند وتماس چشمی نامعمول وحالات چهره محدودی دارا هستند وبه اشیای بی جان  وارتباط با آن علاقه بیشتری دارند)

۴) رفتار ها وعلائق محدود وتکراری (رفتار های قالبی که رفتار های طبیعی تر را مختل می کنند ومی توانند نوسان منظم بدن،پرش ، تکان سر،بازو ویا دست را شامل شود)

۵)در دوست یابی ناتوانند وتوانایی شروع ویا ادامه مکالمه را ندارند.

۶)گریه، خنده ویا ناراحتی بدون دلیل واضح

۷)بیش فعالی یا کم فعالی قابل توجه

۸)عدم پاسخ به علائم کلامی (درحالیکه در تست شنوایی کاملا سالم هستند، رفتاری نظیر ناشنوایان نشان می دهند)

۹)عدم تمایل در آغوش گرفته شدن وبالعکس کسی را در آغوش بگیرند.

۱۰)آستانه تحریک وپاسخ به درد بالاتر یا پایین تر از عادی، رفتار منزوی، اشکال در آمیختن با دیگران و…

علت اوتیسم

تاکنون هیچ علت مشخصی برای اوتیسم کشف نشده  است ومحققین علت ژنتیکی را قویا مطرح می کنند اگرچه احتمال اثر عوامل محیطی را هم رد نمی کنند، بچه های اوتیسم با اختلال به دنیا می آیند . اوتیسم با داشتن والدین بد یا بی عاطفه یا     بی تفاوتی رابطه نداردوالبته افرادی از هر نژاد ، سطح اجتماعی،اقتصادی،وهر جنس را مبتلا می کند ونکته قابل توجه این است که کودکان اوتیسم لوس وبی ادب نیستند که رفتار غلطی را انتخاب کرده باشند.

تشخیص اوتیسم

معمولا به خاطر بروز اختلال عملکرد پایدار در همان اوایل کودکی یعنی در سن ۳سالگی وقبل از آن تشخیص داده می شود، تشخیص صحیح مبتنی بر بررسی ارتباطات، رفتار ها وسطح رشد وتکامل کودک توسط یک گروه حرفه ای صورت می گیرد. آزمون پزشکی برای اوتیسم وجود ندارد. با این حال که بسیاری از رفتار های اوتیسم با سایر اختلالات مشترک است ،     آزمون های پزشکی باید برای رد سایر علل اجتماعی انجام شود.

انواع  روشهای درمان اوتیسم

۱)دارو درمانی (اگر دارو درمانی محتاطانه با دیگر اشکال مداوا ترکیب شود،می تواند در درمان برخی از بیماران تاحدی موثر باشد.

۲)گفتار درمانی،کار درمانی، بازی درمانی،موسیقی درمانی،روان درمانی

۳)رفتار درمانی

۴)آموزش

۵)حمایت از خانواده

اگر کودک شما مظنون به اوتیسم است برای یک تشخیص دقیق در درمان به یک تیم متخصص نیاز دارد که تیم متخصص متشکل شدهاست از :

۱)متخصص رشد در اطفال: مشکلات سلامتی ورشد در کودکان را درمان می کند.

۲)روانپزشک کودک: در تشخیص اولیه کمک کرده ودر صورت نیاز داروهائی برای کمک به کودک تجویز کند.

۳)روانشناسی کودک: درشناخت عادات وحالات روانی کودک کمک کرده وناتوانی های کودک در زمینه های رشد ذهنی،روانی واجتماعی را بررسی کند وهمچنین در بهبود رفتاری کودک وافزایش مهارت های اجتماعی کودک به شما کمک می کند.

۴)رفتار درمانگر: این شخص می تواند علاوه بر کمک به بهبودی توانایی های کودک در کارهای روزانه مانند لباس پوشیدن ،غذا خوردن وسایر کارهای استقلالی، همچنین در بهبود وضعیت حواس پنجگانه، قدرت تشخیص وسایر توانایی های کودک او را یاری کند.

۵)کار درمانی: در استفاده درست از عضلات واندام های بدن برای انجام کار های بزرگ وکوچک بدنی می تواند یاری کند.

۶)گفتار درمانگر: این شخص می تواند در بهبود وضعیت گفتار کودک وافزایش توانایی او در مهارت های کلامی بسیار موثر است.

۷)مشاور خانواده: می تواند علاوه بر راهنمایی در امر روابط شما با کودک خود،شما را در بهروری بهتر از منابع ومراکز موجود در جامعه برای کمک به درمان کودک کمک کند.

باور های نادرست درباره  اوتیسم

۱)کودکان اوتیسم هرگز ارتباط چشمی برقرار نمی کند.

۲)کودکان اوتیسم نبوغ ندارند.

۳)کودکان اوتیسم هرگز صحبت نمی کنند.

۴)کودکان اوتیسم قادر به نشان دادن محبت خود نیستند.

۵)کودکان اوتیسم نمی توانند به دیگران لبخند بزنند.

۶)کودکان اوتیسم تماس جسمی محبت آمیز برقرار نمی کنند.

۷)اوتیسم یک بیماری روانی است.

کلیات درباره اوتیسم

اوتیسم یک  اختلال دائمی است وبا توجه باز به ارائه خدمات مطلوب همچون خدمات آموزشی ، حمایت از خانواده ورفتار درمانی در پیامد های اجتماعی بیماری تفاوت اساسی به وجود آورد ولی قادر نیست کمبود های اساسی ناشی از بیماری را برطرف کند. کودکان مبتلا به اوتیسم با یکدیگر متفاوتند اما احتمال استقلال کامل بیمار محدود است.

یک نکته مهم

آزمایشات نشان داده اند استفاده از مکمل های ویتامین  دی در برنامه روزانه بیماران اوتیسم به  میزان بالایی دربهبودی آن ها موثر بوده است.

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

دیدگاهتان را بنویسید

*